BazényS přibývajícími teplými dny přicházejí opět ke slovu venkovní bazény. Každý, kdo má vlastní domeček se zahradou, dříve či později začne uvažovat o pořízení vlastního bazénu. Je to totiž pohodlné (v létě máte osvěžení stále po ruce) a také finančně výhodné (ušetříte za vstupné na veřejných koupalištích a bazénech). Je však potřeba počítat s tím, že bazén se ve většině případů stane dominantou zahrady, z níž ukrojí velký kus prostoru. Počítat totiž nesmíte jen s plochou samotného bazénu, ale i s prostorem kolem něj, který musí být dostatečně široký. To mějte na paměti, než se pustíte do jakéhokoli plánování.

Bazénů je celá řada, ale v zásadě se člení na nadzemní a zabudované. Ty nadzemní mají velkou výhodu v tom, že když skončí sezóna, je možné je rozmontovat a ze zahrady odstranit. S těmi zabudovanými to přirozeně nejde. Jejich montáž je úplně jednoduchá a mohou mít i stylový design, takže se nemusíte obávat, že by vám zahradu hyzdily. Je však pravda, že zabudovaný bazén je mnohem komfortnější a stylovější. Může mít různý tvar a i materiály na výrobu jsou různé. Pokud se rozhodnete pro zabudovaný bazén, vězte, že na menší typy (do 16m2) nepotřebujete stavební povolení. U těch větších je to však nezbytné. Nutná je i kolaudace.

Pěkný bazén je jen takový, který má průzračnou, čistou vodu. To však není samo sebou. O vodu v něm je nutné pečovat. Jednak filtrací, jednak chemickými látkami. Ještě než bazén vůbec někam umístíte, zamyslete se nad tím, zda je zvolené místo vhodné. Pod rozkvetlými stromy sice bude nádherné posezení u bazénu, ale počítejte s tím, že povrch vody bude neustále znečištěn. Je potřeba myslet i na takové detaily. Proto je nejlépe vždy celý projekt svěřit odborníkovi, nebo se alespoň odborně poradit.

Pokud se rozhodnete, že budete in a pořídíte si bazén, nezapomínejte zejména na bezpečnost. To s sebou nese nekluzký vstup do bazénu, ale třeba také zastřešení bazénu. Bazén je nebezpečný pro malé děti i domácí mazlíčky, stačí chvilka nepozornosti a neštěstí je hotové. Proto i takovéto věci je nutno předem promyslet. Pokud nechcete mít nad bazénem žádnou střechu, pořiďte si alespoň plachtu, kterým bazén přikryjete, když se nikdo nekoupe.

Moderní bydlení s sebou nese požadavky na komfort. A s tím se vlastní bazén dokonale slučuje. Pokud máte peníze nazbyt, neváhejte a pusťte se do projektu vlastního koupání ještě dnes. Vždyť léto už doslova tluče na dveře.

Kategorie: Domov

Komentujte