Doplňky na oknaOkna jsou pro každou stavbu, hlavně obytnou hodně důležitá, poskytují světlo, které je potřebné pro lidskou psychiku a pohodu člověka. Kromě toho jimi ale dovnitř proniká někdy nechtěné teplo a často také nechtěný hmyz. Proto není špatné, věnovat trochu pozornosti tomu, jak si okna vyšperkovat, abyste měli od všech těchto nepříjemných aspektů pokoj.

Každý se určitě zcela samozřejmě zamyslí při zařizování bytu nebo domu, jak okna zastínit, aby nešlo dovnitř vidět, když večer svítíte, ale taky, abyste se v letních měsících doma neupekli díky prostupujícímu slunečnímu světlu. Sklo totiž toto teplo ještě znásobí. Velká spousta lidí si možná bez většího přemýšlení a zjišťování možností pořídí klasické žaluzie. Je to stínicí technika asi nejběžněji využívaná, takže proč ne. Žaluzie jsou praktické, snadno se ovládají pomocí řetízku, dají se otáčet na dvě strany a vysouvat nahoru. Jistou nevýhodou mohou být prachové usazeniny mezi jednotlivými lamelami, které se hůře čistí, pokud nemáte speciálně tvarovanou prachovku.

 

Co ale jiné varianty zastínění? Přemýšleli jste například někdy o venkovních žaluziích? Nezřídka je můžete vidět na rodinných domech. Jaké jsou a jak se vlastně používají venkovní žaluzie? U ovládání je obvykle na výběr ze tří možností. Jednak si můžete zvolit obyčejné manuální ovládání klikou, nebo ovládání s pomocí elektropohonu vypínačem nebo dálkovým ovládáním. Venkovní žaluzie ale nejsou určeny k zabezpečení objektu (k tomu slouží podobné venkovní bezpečnostní rolety, což je ale něco jiného).

 

Ještě ale k otázce vnikajícího hmyzu. Určitě také netoužíte, aby vám doma bzučeli komáři nebo mouchy a v noci vám sáli krev. Proto je vhodné opatřit okna sítěmi. Sítě proti hmyzu už dnes mohou mít různou podobu a mohou být dokonce zabudované přímo v roletách, takže zabijete dvě mouchy jednou ranou, téměř doslova.

Kategorie: Domov

Komentujte