In panelákové bydleníKoupili jste, zdědili či jinak dostali do vlastnictví byt v panelovém domě a teď jen s lítostí pokukujete po bydlení známých, kteří disponují bytem z moderní bytové výstavby? Jistě mají velkou kuchyni, prostornou koupelnu, dobře prostorově řešené pokoje. Že vy z toho nic nemáte? Není pravda. I váš panelákový byt se může stát skvělým bydlením, kterým se budete chlubit a kam se rádi po dni plném práce vrátíte. Chce to jen čas, peníze, inspiraci a hlavně chuť něco takového podniknout. Znáte to. S chutí do toho, půl je hotovo. Druhou půlku pak představují podle tohoto přísloví nejspíše finance.

Než se pustíte do přestaveb, v zásadě se dá říci, že dnes je možné opravdu všechno. Mít kuchyni tam, kde dříve bývala ložnice? Žádný problém. Má to ale háček. Pro větší úpravy v bytě potřebujete mít povolení od příslušných úřadů. Ano, i pokud vlastně žádné stěny nebouráte, jen stěhujete jednu místnost do druhé, musíte to mít řádně ohlášeno a povoleno. Jinak vás nějaký závistivý soused, který nebude váhat a oznámí to, dostane do problémů.

Jen málokdo je natolik tvůrčí, že dokáže sám provést návrh renovace či rekonstrukce starého bytu do nové podoby. Většina z nás potřebuje radu odborníka. Takovýto návrh může být přímo součástí vyřízení povolení k těmto činnostem. Většinou se odborná rada platí, řadově od dvou tisíc korun. Možná se vám to zdá jako vyhozené peníze, na druhé straně lidé, kteří se v této oblasti pohybují dnes a denně, znají spoustu fíglů, jak všechno navrhnout k vaší stoprocentní spokojenosti.

Pokud rádi spoléháte sami na sebe, pak jsou právě pro vás určeny počítačové programy, s jejichž pomocí si pohodlně navrhnete ložnici, dětský pokoj, kancelář, kuchyni či ložnici. Takovéto programy mají různou kvalitu. Některé firmy je nabízí na svých stránkách volně ke stažení.

Renovace či rekonstrukce bytů je záležitost, která prověřuje sousedské vztahy. Ačkoli si můžete myslet, že vám mohou být vaši sousedé lhostejní, není tomu tak. Předejděte možným rozepřím, oznamte dopředu svým sousedům své plány, aby počítali s tím, že nějaký čas bude u vás poněkud hlučněji. Ač to může znít jako přitažené za vlasy, berte v potaz své sousedy i při plánování budoucí podoby svého bytu. Nikdo samozřejmě nechce, abyste se s každou prkotinou, kterou chystáte doma změnit, svěřovali vaši sousedce. Jen třeba přemístit dětský pokoj nad ložnici souseda, který se každý den vrací umořený z práce domů, není asi úplně dobrý nápad.

Kategorie: Domov

Komentujte