Jak chránit domácnost před ohněmDoba dlouhých nocí i předvánoční čas už jsou sice za námi, ale nebezpečí požáru je v každé domácnosti stále velké. Pro mnohé z nás tolik romantické svíčky, samozřejmá součást moderního bydlení, dokáží zavinit při špatném používání nejeden požár. Totéž mají na svědomí zkraty elektrického proudu. V těchto nehodách mají většinou prsty lidé samotní. Upravují si podomácku spotřebiče, nepodrobují elektrické rozvody ve svém domě patřičným kontrolám, nesprávným způsobem zacházejí s elektronikou. Nelze se pak divit tomu, že vznikne požár. Podobně jako třeba v případě nemoci, čím dříve se na ničivý oheň přijde, tím je větší šance, že se jej podaří uhasit bez větších škod.

A jaké jsou tedy způsoby ochrany moderní domácnosti? Jde zejména o tzv. hlásič požáru, díky kterému zjistíte, že je něco v nepořádku. Možná znáte z komediálních filmů scénky, kterak se tento hlásič dá do upozorňování hned, jak si někdo zapálí cigaretu. Pravda je, že k některým komickým situacím dochází i ve skutečnosti, v běžném denním životě je ale hlásič požáru užitečným pomocníkem, který by rozhodně v žádné moderní domácnosti neměl chybět. Zachránil už nejeden život.

Hlásič požáru disponuje čidlem, které mu v případě potřeby pomáhá zaznamenat blížící se nebezpečí. Nemusíte se bát ani složité montáže. Je to úplně jednoduché. Údržba vyžaduje pouze jednou ročně vyměnit baterie.

Pro všechny případy byste si však měli připravit krizový plán, co v případě nebezpečí požáru podniknete. Hlásič požáru, protipožární dveře atd., to jsou všechno užiteční pomocníci, ve finále však záleží na vaší chladnokrevnosti. Rozhodně byste měli vědět, kam v případě potřeby zavolat, kde jsou únikové východy a kudy se dostanete nejrychleji ven. Užitečné je také znát uzávěry vody, plynu a elektřiny. Při cestách mimo domov (i každodenních), by měly být všechny spotřebiče (u kterých je to možné) vypnuty a vytaženy ze zásuvky. V podstatě představují výjimku jen chladničky a mrazáky. Rovněž pokud jdete spát, měly by být všechny spotřebiče odpojeny.

Oheň je dobrý sluha, ale zlý pán. Přese všechny lidské vynálezy a zlepšováky stále tato myšlenka platí. Mějte ji na paměti, až si budete zařizovat byt či jej renovovat. Hlásič požáru nestojí moc. Navíc vstupní investice se vám vrátí v pocitu relativního bezpečí, který tím získáte. A to za to rozhodně stojí.

Kategorie: Domov

Komentujte