Klima v bytě nebo domě výrazně ovlivňuje kvalitu našeho bydlení. Pokud máme doma přílišné teplo, necítíme se tam příjemně, stejně jako pokud je naopak příliš chladno, nebo máme například poměrně prašné prostředí. Proto si poradíme, jak se dá těmto nežádoucím jevům předejít a zajistit si příjemné bydlení.
Vytápění
První rada se týká především topení v zimních měsících. Není totiž nic zvláštního, že při vytápění prostoru se víří prach a u žhnoucího tělesa je nedýchatelno, zatímco většina tepla nevyužitě stoupá ke stropu a přes něj ven z domu. Ať už funguje vaše domácnost s elektrickým topením nebo plynovým, je vhodné umístit do místnosti stropní ventilátor, který v zimě funguje tak, že teplý vzduch shazuje zpět dolů a lépe pak cirkuluje. Nijak to ovšem neřeší víření prachu. K tomu dochází bohužel u všech typů topných těles, snad s výjimkou podlahového vytápění, které topí velkou plochou a ne přímo, takže se masa vzduchu ohřívá plošněji.
K tepelné pohodě může výrazně přispět termostat propojený s topným zařízením, který hlídá nastavenou teplotu a udržuje tak stálé klima. Čidlo by pak mělo být umístěno v neutrálním prostoru, aby se termostat zapínal opravdu v požadovanou dobu a vyhříval na potřebnou teplotu. Pokud by byl umístěn v teplejší zóně, nespínal by se a bylo by doma chladněji.
Jak na prach
Prach je všudy přítomný prevít, který znepříjemňuje fungování každého člověka, neprospívá našemu zdraví a pro alergiky je nesmírně nežádoucí. Jak se prachu co nejlépe zbavit a zamezit tak jeho víření, je otázka jednak pravidelného úklidu, zařízení bytu, které není příliš bohaté na „pracholapy“ jako jsou hutné závěsy nebo další zbytečné textilie. Při úklidu by se mělo postupovat odshora dolů, to znamená nejprve utřít prach z poliček a skříněk a teprve následně vysávat. Sáčky do vysavače měňte vždy opatrně a zavčas, aby z nich neuniklo příliš prachu, nebo používejte třeba vysavače s vodním filtrem.