Jak pronajmout byt



Možná se vám poštěstilo, že jste nějakým způsobem získali byt, ve kterém nepotřebujete bydlet. Takováto nemovitost vám může pomoci rozmnožit vaše jmění. Jednak jej můžete prodat a získat tak prakticky okamžitě slušnou finanční částku, jednak pronajmout. Druhá možnost je mnohem rozumnější, protože ceny nemovitostí výhledově stále rostou a navíc současná finanční krize prodejům bytů a domů nepřeje. Musíte prodávat většinou hluboko pod cenou, abyste klienta zaujali. Proto je pro vás výhodné byt pronajímat. Pokud ale nemáte v této oblasti nějaké zkušenosti, nebude to pro vás nic snadného. V zásadě máte dvě možnosti: informovat se a pustit se do celého podniku sami, anebo celou záležitost svěřit realitce.

Obrátit se s pronájmem bytu na realitku je asi nejpohodlnější. Nemusíte v podstatě nic řešit, všechno za vás domluví zkušení realitní makléři. Největší výhodou je asi to, že pokud se obrátíte na renomovanou realitní společnost, budete mít větší jistotu, že v nájemní smlouvě bude náležitě zabezpečeno všechno, co by mohlo váš majetek – byt nebo dům v budoucnu ohrozit. Na druhé straně dáváte realitní společnosti poměrně velkou pravomoc ve výběru podnájemníka. Samozřejmě můžete zadat určité požadavky, ale do celé věci tak nevidíte, jako když si celou záležitost vyřizujete sami. Navíc počítejte s tím, že tak přijdete o část příjmu z pronájmu. Finanční ztráta odpovídá zhruba jednomu měsíčnímu nájmu.

Pokud se rozhodnete pustit se do celého projektu sami, získáte tím mnohé nesporné výhody. Na druhé straně pocítíte tíhu odpovědnosti (přec jen ve hře jsou docela velké peníze). Úplně první rada, kterou byste měli od někoho spolehlivého získat, by se měla týkat ceny, kterou máte za pronájem bytu požadovat. Nasadíte-li totiž laťku příliš vysoko, podnájemníka najdete jen těžko. V opačném případě zase budete mít zájemců spoustu, ale můžete finančně tratit. Inzerát můžete vyvěsit třeba na internetu (což je asi nejschůdnější cesta a také vám zaručí největší publicitu), nebo do medií. Pak vás čeká maraton prohlídek, než najdete někoho, kdo bude o pronájem opravdu stát a kdo se bude zároveň pozdávat i vám. Smlouvu o podnájmu byste ale měli raději vždy svěřit odborníkovi – právníkovi. To abyste se vyhnuli všemožným nepříjemnostem. Ve smlouvě by měl být zahrnut i bod o vratné kauci, která se většinou rovná výši dvou až tří měsíčních nájmů. Tou v případě potřeby pokryjete možné škody.

Kategorie: Domov

Komentujte