Jaká okna si poříditV souvislosti se zateplováním domů i běžnou údržbou, kterou si vyžaduje zub času, jež nemilosrdně kosí staré stavby, přicházejí na přetřes názory na to, jaká okna si pořídit do bytu či rodinného domu. V podstatě lze říci, že se možnosti omezily pouze na dvě varianty – plastová okna, nebo dřevěná. Zastánci obou variant se děli prakticky přesně na půl. Totéž platí i o argumentech, které používají. I ty mají stejné množství pro i proti.

Plastová okna nejsou vlastně žádnou novinkou. Ve světě se objevily již v šedesátých letech minulého století. Svou ekonomičností, funkčností a hlavně vysokou odolností přesvědčily tisíce uživatelů na celém světě, že jsou tím nejlepším, co si můžete do svého domova pořídit. Mnohé z plastových oken nainstalovaných na konci šedesátých let do staveb dnes bez problémů dále slouží. A to je snad nejpádnější argument, proč počty lidí volící okna z plastu každoročně rostou. Údržba minimální, odolnost vysoká. Prostě okna na věčné časy. Tentokrát toto heslo platí doopravdy. Ne jako před rokem 1989. Bohužel, každou radost kalí starost. Plastová okna mají výborné termoregulační vlastnosti, jsou výbornými izolátory, a pokud chcete zateplit dům, nelze nic lepšího doporučit. Jenže… Pokud vás trápí zvýšená vlhkost v bytě, každoročně se zbavujete plísní apod., nemusí být plastová okna pro vás zase takovou výhrou. Tím, že těsní opravdu na fest a že se jedná o materiál umělý, nikoli přírodní, zapomeňte na to, že by okno tzv. dýchalo. Mnozí jsou tedy nemile překvapeni, že v zimě stejně musí neustále větrat, protože okna jsou zarosená, na parapetech se drží voda a okolní stěny vlhnou. Nejčastěji se jedná o majitele panelákových bytů.

Plastová okna dnes seženete ve všech možných barvách a designech. V podstatě pokud budete chtít červená plastová okna, nebude problém si je pořídit. Vydrží vám sice na věčné časy, tak říkajíc bez starosti, ale od blednutí materiálu je nemůžete zachránit. Plastová okna budou sice ještě i za třicet let funkční, ale na svá léta budou také vypadat.

Dřevěná okna, nebo též euro okna jsou sice dražší, ale co je v dnešní době důležité, mnohem ekologičtější. Dřevo je materiál přírodní, tudíž lehce odbouratelný. Navíc přírodní materiály jsou vzdušné, lépe se přizpůsobují podmínkám, které v bytě či domě panují. Dají se také renovovat, tzn., že i za desítku let mohou vypadat jako nové, když o ně budete správně pečovat. A to je právě i jejich negativum. Klade to nároky na vás čas i peníze. Euro okna vyžadují minimálně jednou ročně nutnou údržbu, což je značně prodražuje, nehledě už na to, že i jejich pořizovací náklady jsou vyšší než u oken plastových. Rozhodnout si musíte sami, co je pro vás primární.

Kategorie: Domov

Komentujte