Květinové variaceUž jste někdy slyšeli o vnímání květin všemi smysly? Jistě, květiny krásně voní, vypadají, takže to máme hned dva smysly, kterými je možno je vnímat. To ale není všechno. Květiny lze vnímat také chuťovými buňkami. Nevěříte? A co takhle vnímání hmatem? I to není dnes nic neobvyklého. Vnímat nejen květiny, ale celý svět všemi smysly, to je nejnovější trend.

Člověk a květiny spojili svůj život v jeden už v dávných dobách. Od těch dob mají květiny své stálé místo v našich interiérech, jsou součástí tradic i rituálů. Květinu máme na svatbě i pohřbu, květinu dostává žena při narození dítěte, květinou obdarováváme ty, které máme rádi. Stala se součástí přísloví, úsloví a pořekadel. Květiny si pěstujeme sami jen tak pro potěšení z jejich vzhledu a vůně. Pokud váš domov nebo zahrady vypadají sice skvěle, ale přesto máte pocit, že jim něco schází, pravděpodobně to bude právě něco okrasného, tj. květina. Popusťte tedy uzdu své fantazii a pořiďte si nějakou, která udělá domov domovem.

Utrácíte často za nejrůznější osvěžovače vzduchu pro domácnost? S květinou získáte totéž, mnohdy mnohem levněji a ke všemu ve stoprocentně přírodní kvalitě. Navíc paleta vůní, ze kterých můžete vybírat, je snad nekonečná. Není divu, že většina květin se využívá i při výrobě parfémů. Chytří výrobci věděli, kde se inspirovat. Vůně květin může navodit příjemnou relaxační atmosféru po náročném dni, nebo jen připomenout sladkobolnou vzpomínku z mládí (jakže to voněla vaše první milá?). Pokud vás na květinách odrazuje péče o ně, nechte si poradit a zvolte takové, které potřebují minimální údržbu. Jestliže máte děti, pověřte péčí o ně právě je. Povedete je k zodpovědnosti a zároveň si relativní bez starosti dopřejete potěšení z květin.

Napadlo vás někdy, že i květiny mají svou řeč? Nejspíš ne, ale když se nad tím zamyslíte, všechny rostliny vydávají zvuky, ať už je to třeba jen šustění listí stromů ve větru. Někteří dokonce tvrdí, že to není mluva, ale zpěv. A co tahle déšť tiše bubnující o listy stromů, keřů i bylin. I tohle může hrát roli v zařizování např. vaší zahrady. Relaxační hudba zadarmo, tak nějak by se to dalo nazvat.  Pro toho, kdo má jen trochu fantazie, skýtají rostliny tvůrčí materiál, se kterým dokáže proměnit svůj domov k nepoznání. A aby si i člověk přišel na své, není špatné zařadit květiny do svého jídelníčku. Co takhle okvětní plátky růží namočené v čokoládě?  Vyzkoušejte, uvidíte.

Kategorie: Domov

Komentujte