Masivní dřevěná podlaha je asi sen každého, kdo touží po velkém domě někde na periferii, anebo ještě lépe na samotě u lesa. Pohádkové představy o teplém masivu pod nohama, který přináší to pravé kouzlo domova, zná asi každý. Jak je to ale ve skutečnosti? Je pořízení si dřevěné podlahy skutečně takové terno, anebo je to klikatá cesta do pekla? Kde je pravda, o tom si řekneme v následujícím článku.
Odpověď o dřevěných plovoucích podlahách je někde uprostřed
Ano, není to tak, že by nevýhody převyšovaly výhody a naopak. Spíš mají dřevěné podlahy více nároků a omezení, naopak nám ale také umí dodat mnohem příjemnější pocity, než lamino nebo PVC.
- Pravidelnější údržba,
- Omezení instalace podlahového vytápění,
- Limity v umístění.
Dřevěné plovoucí podlahy je samozřejmě důležité častěji udržovat. Dřevo v interiéru by se mělo minimálně jednou za 5 let kompletně obnovit či zrekonstruovat. Mluvíme o tom, které je nějak zatěžované. U plovoucí podlahy je důležité dohlížet na kvalitu minimálně jednou do roka a podlahu potírat speciálními oleji. Také byste měli dávat pozor na výběr podlahového vytápění. Mnohdy je totiž výška dřeva natolik široká, že by teplo nemělo šanci jím projít. Nejlepší je v tomto ohledu se obrátit na kvalitní podlaháře. Podlaháři Ostrava, podlaháři Liberec a prostě i další podlaháři a studia z jiných měst by vám měli umět poradit. Doporučí výšku či vhodnost dřevěné podlahy a podlahového topení. V neposlední řadě si dávejte pozor také na umístění podlah, tedy, do kterých pokojů podlahy necháte položit. Určitě se vyhýbejte koupelně a zádveří. Tyto místa jsou poměrně hodně namáhaná a často tam nechybí kaluže a v zimě v zádveří agresivní písek z cest. To by mohlo vaši krásnou dřevěnou plovoucí podlahu definitivně odrovnat.
Přes všechna tato negativa, či lépe řečeno, ne úplně výhody, je dřevěná plovoucí podlaha něco, co prostě chceme. Je zástupcem představy o pohodovém rodinném životě a teple domácího krbu.