Zásuvky a vypínačeO tom, že někdo ve starém rodinném domě nebo panelákovém bytě dělá kompletní rekonstrukci koupelny, kuchyňské linky apod., slyšíme a čteme dnes a denně. Součástí těchto „reforem“ je zpravidla i nová elektroinstalace, neboť nová koupelna si žádá nové, moderní osvětlení a i vestavěné spotřebiče mají na zdroje elektrické energie poněkud jiné nároky, než bývá stávající stav ve starých zástavbách. Elektroinstalaci vždy dělá odborník, vám však zůstává široké pole působnosti ve výběru vypínačů a zásuvek. Jejich vhodný tvar, materiál i barevné provedení jsou teprve definitivní tečkou za celou rekonstrukcí.

Na první pohled se to ani nezdá, ale vypínače jsou dekorativní prvek. Musí ladit s ostatním vybavením místnosti, proto mohou být neobvyklých tvarů a designů, pokud jste fanoušky všeho nového a moderního, nebo naopak střízlivé a decentní, jestliže jste spíše uměřený člověk, který nerad na sebe upozorňuje, anebo dokonce navržené a vyrobené v retro stylu (pokud třeba rekonstruujete několik desítek let starou chalupu a přílišná moderna by vám v celkovém výsledku nadělala škody).

Vypínač i zásuvky mohou ladit s barvou stěny a tvořit tak dohromady dokonalý celek. Mohou být nenápadné, takže je při letmém pohledu úplně přehlédnete, nebo naopak nebývale výrazné. Široká škála barevných provedení pomůže najít to pravé i tomu nejextravagantnějšímu člověku.

Nejen zásuvky, ale i nezbytné zdroje televizního signálu, přívody na satelit a internet mohou být stylové a in, tvořit celek s ostatním zařízením i jinými elektroinstalačními prvky. Díky sladění všech elektrických i jiných zdrojů v bytě do jednotného stylu získáte opravdu pěkné a elegantní bydlení. Není to nic těžkého, chce to jen vytvořit si návrh, jak by vše mělo vypadat. Samotná realizace už je snadná.

Vedle designu je třeba při výběru vypínačů a zásuvek také myslet na praktické funkce.  Nejen z úsporných hledisek oceníte takové vypínače, u kterých lze regulovat intenzitu svitu. Ne při každé činnosti potřebujeme, aby nám zdroj světla svítil na maximum. Vypínač, který dokáže pružně reagovat na naše potřeby, nám šetří nejen peníze, ale napomáhá i ke komfortnějšímu bydlení. V pokojíčku malého děťátka je skvělé, když můžete rozsvítit světlo i takovým způsobem, že zůstane zachováno pološero. Nemusíte si tak pořizovat žádná další svítidla. Stejně při sledování televize, povídání s přáteli nepotřebujeme plné osvětlení, decentní atmosféra v pološeru vyhovuje rozhodně lépe.

Kategorie: Domov

Komentujte