Koupelna nebo toaleta?Koupelna představuje ve starých zástavbách jednu z místností, které musí projít důkladnou přestavbou. To proto, že ve starších stavbách neodpovídají nárokům na moderní bydlení. A je jedno, zda se jedná o bytový dům či rodinný. Přestavby bývají opravdu důkladné a ve většině případů s sebou přiberou i přilehlé sociální zařízení. Pokud to dispozice našeho domova dovolují, většina z nás se snaží prostor koupelny co nejvíce zvětšit. I třeba na úkor jiných místností vybouráním zdí. Moderní koupelna by totiž měla být prostorná. Do moderní koupelny však také patří i WC. V některých zemích světa je naprosto běžné, že koupelna a záchod jedno jsou. U nás už tomu tak není. V našich představách by se mělo jednat o dvě oddělené místnosti. Přesto roste počet těch, kteří záchod a koupelnu spojí. Jaká jsou pro a proti tohoto řešení?

Největším záporem záchodu v koupelně je, že jsou zároveň obsazeny obě místnosti. Zejména v ranním shonu, kde je jak na záchod, tak do koupelny doslova v každé rodině fronta, to není nic moc praktického. Všechno je ale o domluvě. Můžete mít obrovskou koupelnu a oddělený záchod a přesto se ráno před odchodem do školy a práce vzájemně pozabíjet. Pokud se rodinní příslušníci domluví na určitých pravidlech a určí si, kdo kdy bude mít koupelnu pro sebe, k žádným kolizím nemusí dojít.

Druhým záporem, který odpůrci záchodu v koupelně uvádějí, je zápach. I to se však může zdát jako důvod malicherný. Stačí si pořídit vhodné odvětrávání a větrák pravidelně používat. Vedle toho existují i osvěžovače vzduchu, které je vhodné tak jako tak do koupelny a na záchod umístit.

Najdou se také nějaké výhody, které by bylo možno uvést? Jistě. Velkou výhodu je hygieničnost tohoto řešení. Bakterie neroznášíte přes další místnost ani špinavýma rukama nesaháte zbytečně na další věci. Je však pravda, že obě varianty umístění záchodu mají svá kompromisní řešení. Chcete-li se vyhnout roznášení bakterií, jednoduše si při rekonstrukci můžete do dodělaného záchodu nechat přibudovat umývadlo. Stejně tak můžete mít jak WC zvlášť, tak ještě jedno toto sociální zařízení přímo v koupelně. Ranní nával se tak poněkud zmírní, alespoň co se záchodu týče. S koupelnou už je to horší. Leda že byste si postavili ještě jednu. To je však řešení pouze pro rodinné domky. V paneláku dvě koupelny jsou holá nemožnost. Nejlépe je poradit se s odborníkem o tom, co by do vašeho bytu pasovalo nejlépe. Protože i stavební dispozice hraje při vašem rozhodování, zda záchod do koupelny či nikoli, podstatnou roli.

Kategorie: Koupelna

Komentujte