Manželská postelManželská postel, pohodlné lůžko pro dva, má dlouhou historii. Našim předkům bylo jasné, co utužuje partnerské vztahy. Společné vstávání, stolování a společné ukládání ke spánku. I kdybychom měli přes den, nevím kolik práce, při těchto činnostech či situacích je nezbytné se sejít, popovídat si o tom, co se za ten den přihodilo. Začínáte-li tedy žít s partnerem ve společné domácnosti, nebo již takto žijete dlouho, ale spíte zatím nouzově, na čem se dá, vězte, že je nejvyšší čas pořídit si něco pohodlného ke spaní.

To, co by vás mělo při výběru postele zajímat na prvním místě, je šířka a výška postele. Domluvte se spolu, zda si pořídíte postel šířky 160 či 180 cm. Záleží na tom, kolik pohodlí si chcete užít, a samozřejmě také na tom, kolik máte doma místa. Je zbytečné zaplnit malou ložnici jednou obří postelí tak, aby se do ní už nic dalšího nevešlo. Na dvoulůžku rozměru 160 cm se dva lidé víc než pohodlně vyspí a vejde se mezi ně dokonce i třetí člen, např. potomek, který potřebuje v noci ukonejšit.

Výška postele je také nezanedbatelná. Vyšší lůžka, tzv. typu senior, jsou výhodné i pro ty, kteří mají do stáří ještě daleko. Čím vyšší lůžko, tím lépe se totiž z něho vstává. Ale samozřejmě nic se nemá přehánět.

Do manželské postele je potřeba zakoupit i dobrou matraci. Vždyť na té záleží kvalita spaní snad úplně nejvíce. Můžete si pořídit jak dvě matrace, každý partner bude mít svou, tak jednu velkou společnou. Počítejte ale s tím, že pokud ji jeden partner proleží dříve než ten druhý, musíte vyměnit obě části. Také manipulace s takovouto obrovskou matrací není úplně snadná. Dvě samostatné matrace do manželské postele naopak nezpůsobují žádné problémy.

Přednost byste měli dávat dřevu. Dřevěné postele patří k nejkvalitnějším. Někomu vyhovuje chladný kov, který působí ve vhodně zařízené ložnici vkusně a elegantně. Levná a mnohými oblíbená jsou tzv. letiště. Již čalouněné postele prodávané i s matrací. Možná vypadají efektně, ale měli byste se jim raději vyhnout. U takovýchto lůžek si totiž nemůžete vybrat matraci tak, jak vám to vyhovuje.

Pokud už jste si svou postel vybrali, ještě vám zbývá pořídit si lůžkoviny. Bez polštáře a peřiny se nejspíš neobejdete. Tradiční peří postupně čím dál více nahrazuje tzv. duté vlákno. Je na rozdíl od peří hypoalergenní. Pokud však upřednostňujete přírodní materiály, ale alergie vám znemožňuje spát na peří, není nic jednoduššího, než si pořídit lůžkoviny z ovčí vlny. Oceníte zejména to, že v každém ročním období hřejí tak, jak potřebujete. Nemusíte si tak pořizovat jinou deku na zimu a jinou na léto.

Kategorie: Ložnice

Komentujte