Provoněný bytve starověku byly vůně součástí kultury těla i bydlení. V člověku je hluboko zakořeněna potřeba krásy, která nezahrnuje jen zrakové vjemy. Krása muže být i na poslech, stejně jako na čich. Mnohdy si v každodenním shonu ani neuvědomujeme, nakolik nás čich ovlivňuje, naše konání a rozhodování. Libá vůně jídla neomylně vzbudí pocit hladu, ačkoli jsme do té doby přes nadbytek práce na něco k snědku ani nepomysleli. Krásná žena svou žádostivosti vzbudí ještě více, bude-li obestřena příjemnou vůní. V domácnosti se nám dvakrát více zalíbí, jestliže bude provoněna směsí vůní podle ročního období i osobních dispozic majitelů. Zkrátka čich je mocný smysl, jenž do značné míry ovlivňuje naše chování. Dokonce tak moc, že i na něm záleží (mnohdy nejvíce) naše budoucí vztahy s partnery či partnerkami.

Nejen o Vánocích se v bytě hodí aroma lampa. Díky ní provoníte během chviličky celý byt takovým olejem, který je vám nejpříjemnější. A je opravdu z čeho vybírat. Ve specializovaných obchodech nebo na internetu si můžete vybrat vůně určené speciálně pro určitý čas (např. Vánoce), vůně pro chvíle pohody a odpočinku či plné erotického napětí. Během všedního dne nejlépe osvěží vaši mysl citrusové vůně, večerní zklidnění mysli navodí vanilka, levandule, jasmín či některá jiná vůně. Pořídit si můžete i vůně z bylinek, či takové, které pomáhají odstraňovat nepříjemný zápach cigaretového kouře.

Provonět byt dokáží i vonné svíčky a tyčinky. Prodávají se v nejrůznějších estetických úpravách. Svíčky mohou mít rozličné tvary a rovněž je lze zasadit do rozmanitých svícnů. Nejlepší službu vám však udělají vonné čajové svíčky. Pro výjimečné příležitosti (např. romantická večeře ve dvou) jsou určeny štíhlé, vysoké svíce umně zasazené do vhodného svícnu. Vonné tyčinky s sebou zase nesou kouzlo orientu. Asociují čínské či japonské čajovny, stejně jako opiová doupě.

Vonné oleje mají své místo i v kultuře bydlení, ale i těla. Aromaterapie je nejen skvělým způsobem relaxace, ale může pomoci i odstranit některé z problémů, jako je např. nespavost, únava svalů bolest nohou, či zajistit celkovou regeneraci organismu po náročných sportovních výkonech. Masáže esenciálními oleji si můžete dopřát, kdykoli budete potřebovat na chvíli vypnout. Jsou doporučovány i pro těhotné ženy, u kterých je však potřeba pečlivě vybírat masážní olejíček. Vůně mají zkrátka v našich životech své stálé a pevné místo.

Kategorie: Pokoje

Komentujte