Ratanový nábytek je dlouhou řádku let oblíbený jak pro interiéry, tak i pro exteriéry. Na následujících řádcích si povíme více o možnostech ratanu jako dekoračním i užitném prvku pro naše zahrady. Stálicemi jsou ratanová křesla, stolky i dekorace v podobě košíků. Oblíbený je zejména pro svůj přírodní vzhled. Proto je rovněž vhodný jako zahradní nábytek .
Pravý versus umělý ratan
Na trhu jsou dnes k dostání modernější verze ratanového nábytku – takzvaný umělý ratan. Jeho vzhled je téměř k nerozeznání od pravého ratanu. Má však oproti klasické verzi mnoho výhod. Tou nejpodstatnější je snadná údržba. V záhybech ratanového nábytku se udržuje obrovské množství prachu, který nelze dokonale vyčistit. V případě ušpinění, které obzvláště na zahradě hrozí, tedy narazíte na problém. Oproti tomu umělý ratan lze velmi snadno osprchovat, či omýt mokrým hadříkem. Omyvatelnost znamená pro zahradní nábytek nespornou výhodu. Pro umělý ratan hraje prim i jeho odolnost vůči povětrnostním podmínkám. Nemusíte se bát ponechat své lehátko v dešti. Barva ani materiál nepřijdou k úhoně. Z luxusního vzhledu své zahrady se tak můžete těšit dlouhá léta.
Umělý ratan se vyrábí v mnoha barevných provedeních. Pokud tedy chcete ladit zahradu do kontrérního barevného tónu, v nábytku z umělého ratanu budete mít z čeho vybírat. Nejčastěji se setkáme s variantami v tmavě šedé, hnědé nebo béžové barvě. Z umělého ratanu se vyrábí sedací křesla, pohovky, ale i stoly nebo lehátka. Pro dokonalé pohodlí můžete volit z mnoha variant potahů, které eleganci nábytku ještě více pozvednou.
Nejen že umělý ratan vydrží déle, je snadno omyvatelný, rovněž jeho cena je oproti klasickému příznivější. Například luxusní lehátka jsou k mání od 3 do 6 tisíc korun. Pokud nás bude zajímat varianta z přírodního ratanu, za podobné lehátko zaplatíme až 10 tisíc.