Zahrada jako hraKomu by se nelíbilo vlastnit domeček se zahradou, jak se říká, jako malovaný. Jenže ke splnění takového snu je dlouhá cesta. Nemáme na mysli jen finance a starosti s postavením domu, ale i starosti se zahradou. Trvá to totiž několik let, než docílíte zahrady, kterou vám budou sousedi závidět. Kolik se zatím skrývá práce, hodin dřiny, úspěchů i neúspěchů, se ani nedá vyčíslit. Navíc je v mnoha případech takováto práce nekonečná. Zahrada vyžaduje stálou údržbu. Že vám ten sen o domku se zahrádkou poněkud zhořkl? Žádné strachy. I pokud patříte k pohodlnějším lidem, kteří nechtějí strávit celý svůj život hrbíce se nad záhonem, máte možnost dopřát si splnění svého snu. Řešením jsou tzv. bezúdržbové zahrady.

Bezúdržbová zahrada je taková, která je navržena, vytvořena tak, že vyžaduje jen minimum údržby. Bezúdržbová je tedy jakýsi oxymorón, protože pokud by se vůbec neudržovala, rozhodně by neodpovídala představě moderního bydlení. Pojem však vyjadřuje, že i velmi pracovně vytížený člověk o ni zvládne pečovat tak, aby byla pořád jako ze žurnálu. Není to ale jenom tak. Je třeba si nechat odborně poradit.

Základem bezúdržbové zahrady jsou vhodné rostliny i vhodně zvolené materiály. Tzn. takové rostliny, které vyžadují jen minimální péči, přitom skvěle vypadají a jsou pokud možno trvalé. Také by jich nemělo být mnoho, protože větší počet s sebou nese náročnější údržbu. Co se týče materiálů, tak zase takové, které jsou odolné. Důležité je pořídit si vhodnou techniku, díky níž bude údržba zahrady hračkou. Základem úspěchu je však už samotné rozvržení zahrady. Rozčlenit zahradu na jednotlivé části (cesta, plocha zeleně atd.) je nutné pořádně promyslet. Málokdo to zvládne sám o sobě. Proto není na škodu obrátit se na zahradního architekta, který vše prokalkuluje a navrhne zcela k vaší spokojenosti. A vy budete mít jistotu, že práce bude provedena odborně a správně. Odborníkovi nemusíte svěřit jen návrh, ale pověřit ho i samotnou prací. Není to nic snobského. Jestliže vám zahradu vytvoří odborník a vy  už ji jen budete opečovávat, budete mít jistotu, že zahrada bude vypadat přesně podle návrhu, vše poroste tak, jak má. A to se rozhodně vyplatí. Ušetří vám to velké množství času a ten je k nezaplacení.

I vy si můžete dopřát luxus vlastní pěkně upravené zahrady a přitom se nevzdávat jiných koníčků či vzácných chvílí volna trávených společně s rodinou. Bezúdržbová zahrada je jednou z možností splnění vašeho snu.

Kategorie: Zahrada

Komentujte