Knihy a kam s nimiTaké se vám zdá, že máte větší než malé množství knih a mnohdy nevíte kam s nimi? Neustále je přesouváte z místa na místo a pořád nemůžete přijít na to, kde by bylo jejich nejlepší místo? Pořídit si dobrou knihovnu totiž není nic tak úplně jednoduchého. I tady je dobré mít alespoň základní informace podle čeho vybírat. Vyhnete se tak tomu, že zaplatíte velké peníze za knihovnu, s kterou nebudete vůbec spokojeni.

Knihoven je velké množství typů, týká se to délky, výšky, hloubky, designu, zvoleného materiálu… Pro každý pokoj i sebehůře dispozičně řešený se najde vhodná knihovna. Nemusíte se hned uchylovat k výrobě nábytku na míru vašemu pokoji, i když je to možná nejlepší varianta. Z pestré nabídky si vybere každý podle svého gusta.

Pokud disponujete malým bytem, volte takovou knihovnu, která nemá příliš velkou hloubku. Řiďte se také tím, jak velké máte a v budoucnu budete mít knihy. Příliš hluboké knihovny totiž v místnosti zabírají mnoho místa, které by se případně dal využít mnohem účelněji. Přemýšlejte také nad výškou. Pravda, čím vyšší knihovna, tím více se vám toho do ní vejde. Na druhé straně bude se vám při každé příležitosti chtít lézt po židli nebo žebříku, abyste dosáhli na titul zasunutý v té nejvyšší poličce? Ideální je výška do dvou metrů, ale závisí to samozřejmě jen na vás.

Jistě by vás měla zajímat nosnost polic. Knihy totiž něco váží, prohnutá polička nevypadá vůbec pěkně. Nemluvě už o bezpečnostní stránce celé věci, zejména pokud máte děti. Zamyslet byste se také měli nad tím, zda chcete do své knihovny dvířka, či ne. Knihovny s dvířky vám totiž mnohonásobně usnadní úklid. Prachu se za dvířky usadí opravdu jen minimum. Pokud se nemůžete rozhodnout, zvolte kombinaci. Část knih ukryjte za dvířka a část prostě vystavte ve volných policích. Pokud byste chtěli knihovnu s dvířky, ale zároveň se chcete těšit i chlubit tituly svých knih, volte průhledná dvířka.

Knihovny by měly být z bezpečnostních důvodů vždy přidělány ke stěně to pro všechny případy. Hlavně pokud máte děti. Vaše knihovna nemusí jen pasivně stát u stěny nebo být umístěna do rohu. Pokud zvolíte prostorové řešení, můžete jednoduše a nenásilně knihami oddělit pracovnu od obytného prostoru. Bude to stylové a elegantní. Perfektní také je, pokud se dá jednoduše měnit výše nastavení jednotlivých polic na knihy. Však víte. Knihy dostává či kupuje člověk po celý život, tak je potřeba knihovnu neustále přerovnávat a přeskládávat.

Kategorie: Zařizujeme byt

Komentujte