Posuvné, shrnovací nebo klasické dveřeI dveře podléhají módě, opotřebení nebo jen v rámci přestavby bydlení po několika letech potřebují výměnu. Často se také uchylujeme k této změně z prostého důvodu, že stávající dveře díky vybavení bytu novým nábytkem již nejsou v bytě možné. Ať tak či tak, máme v zásadě možnost vybírat mezi klasickými interiérovými dveřmi, dveřmi shrnovacími a posuvnými. Všechny uvedené typy lze pořídit z různých materiálů.

Nejčastějším typem dveří užívaných ve většině českých domácností jsou klasické dveře. Většinou bývají vyrobeny ze dřeva, ale uplatňuje se i laminát, plast či kombinace se sklem. Podle použitého materiálu, kvality i originality ztvárnění se pak odvíjí cena. Velmi efektně vypadají dveře s prvky skla. Při bližším zamyšlení však zjistíte, že nejsou příliš praktické, protože jaksi mazávají hlavní funkci dveří – soukromí. I když skla samozřejmě nejsou zcela průhledná, chcete-li si však jít večer v klidu lehnout a světlo z vedlejšího pokoje, kde váš partner musí ještě pár hodin pracovat, vás ruší, nastává problém. Proto umístění prosklených dveří vždy pečlivě zvažte. Ke klasickým dveřím je třeba vybrat i vhodné kování, které by mělo ladit s ostatním vybavením bytu.

Zejména do malých bytů jsou velice praktické dveře shrnovací. Nejsou sice na pohled tak hezké jako ty klasické, ale ušetří vám hodně místa. Navíc dnešní shrnovací dveře jsou kvalitní, takže mnohé lepší modely se vyrovnají co do soukromí i tišení hluku dveřím klasickým. Lze si je pořídit z plastu, kůže anebo dřeva. Popřípadě z kombinace některých materiálů. I shrnovací dveře mohou být prosklené. Nejlevnější jsou plastové typy, více si připlatíte zejména za dřevo.

Posuvné dveře mají tu výhodu, že se co do vlastností plně vyrovnají dveřím klasickým. Dokážou (pokud jsou kvalitní) skvěle tlumit hluk, těsnit, a zabránit tak vzniku průvanu a navíc i skvěle vypadají. Počítat však musíte s vysokými pořizovacími náklady, neboť posuvné dveře musejí být vyrobeny na míru vašemu bytu.

Záleží tedy jen na vás, který typ dveří zvolíte. Všechny vám skvěle poslouží. V potaz musíte vzít zejména dispozice pokojů, do nichž mají být umístěny. Opět není na škodu využít služeb bytového architekta, který vám fundovaně poradí. A pokud je to jen trochu možné, dejte přednost klasickým dveřím. Přeci jen klasika je klasika a tyto dveře jsou prostě opravdovými dveřmi.

Kategorie: Zařizujeme byt

Komentujte